2017 Kids' Games & Entertainment
    OLD SHAWNEE DAYS 2017

    KIDS GAMES AND CONTEST RESULTS

    HULA HOOP (SAT)

    5 years and younger: first place, Unique M., 5, Lenexa; second place, Evan K., 5, Leewood, Florida.

    6 to 11 years: first place, Ana C., 8, Lenexa; second place, Natalie F., 6, Lenexa; third place, Madeline F., 9, Lenexa.

    12 years and older: first place, Ella M., 13, Shawnee; second place, Eden S., 12, Shawnee; third place, Amanda A., 16, Shawnee.

    WHIPPED PIE BUBBLE BLOWING

    5 years and younger: first place, Lily M., 5, Olathe; second place, William K., 4, Shawnee.

    6 to 11 years: first place, Selah H., 9, Shawnee; second place (tie), Maya A., 10, Lenexa, and Megan J, 11, Olathe; third place (tie), Emerson G., 8, Shawnee, and Thomas M., 7, Overland Park.

    12 years and older: first place, Angie C., 42, Shawnee; second place, Alejandro M., 12, Bonner Springs; third place, Kellin M., 12, Edwardsville.

    BUFFALO CHIP THROWING (SAT)

    5 years and younger: first place, Adam N., 4, Bonner Springs; second place, Abel S., 5, Leavenworth; third place, Lauren A., 5, Lenexa.

    6 to 11 years: first place, Megan J., 11, Olathe; second place, Logan C., 10, Olathe; third place, Lucy T., 6, Shawnee.

    12 years and older: first place, Jason C., 36, Olathe; second place, Sam J., 52, Olathe; third place, Holly J., 13, Olathe.

    WATER BALLOONS (SAT)

    5 years and younger: first place, Shan G., 4, Shawnee; second place, Zoe H., 4, Shawnee; third place, Noor G., 5, Shawnee. (Participated with parents)

    6 to 11 years: first place, Emerson G., 9, Overland Park; second place, Michael J., 8, Olathe; third place, Malaysia H., 7, Kansas City, Kan. (Participated with parents)

    12 years and older: first place, Gavin M., 13, and T.J. M., 12, Shawnee; second place, Jackson B., 16, Shawnee, and Sam C. 16, Lenexa; third place, Drew M., 16, and Donna G., 37, Bonner Springs.

    SACK RACE

    5 years and younger: first place, Cambry H., 5, Shawnee; second place, Coleen B., 5, Shawnee.

    6 to 11 years: first place, Josiah L., 10, Shawnee; second place, Kylawn S., 9, Kansas City; third place, Emerson G., 9, Overland Park.

    12 years and older: first place, James L., 14, Belton; second place, John H., Lincoln, Neb.; third place, Derek J., 42, Olathe.

    THREE-LEGGED RACE

    5 years and younger: first place, Hudson G., 5, Overland Park; second place, Coleen B., 5, Shawnee; third place, Cambry H., 5, Shawnee. (Participated with parents)

    6 to 11 years: first place, Emerson G., 9, and Lahey G., Overland Park; second place, Claire H., 9, Shawnee (and parent); third place (tie), Charlotte H., 7, and Gretchen H., Shawnee, and Katie J., 8, and Laura J., 9, Olathe.

    12 years and older: first place, Calyn C., 15, and Avi B., 15, Overland Park; second place, Jackson B., 16, Shawnee, and Sam C., 16, Lenexa; third place, Jade P., 15, Lenexa, and William S., 16, Leawood.

    FIELD GAMES (All ages)

    Four Corners: first place, Josie R., 7, Shawnee.

    Limbo: first place, Kobe C., 9, Overland Park; second place, Chandler N., 4, Lenexa; third place, Katie J., 8, Olathe.

    HULA HOOP (SUN)

    5 years and younger: first place, Miliyah; second place, Luhipy, 5. Lenexa; third place, Olive, 5, Roeland Park.

    6 to 11 years: first place, Brooklyn, 10, Lenexa; second place, Melissa, 11, Lenexa; third place, Tatum, 9, DeSoto.

    12 years and older: Lauren B., 13, Shawnee; second place, Angela, Shawnee; third place, Christine Z., 13, Shawnee.

    BUFFALO CHIP THROWING (SUN)

    5 years and younger: first place, Coleen B., 5, Shawnee; second place, Penny B., 3, Shawnee.

    6 to 11 years: first place, Ethan, 10, Roeland Park; second place, Lucy T., 6, Shawnee; third place (tie), Julia, 10, Shawnee, and Zanna, 11, Leawood.

    12 years and older: first place, Drew, 12, Lenexa; second place, Cassidy, 16, Shawnee; third place, Joanna, 17, Shawnee.

    RELAY RACE (All ages)

    Boys vs Girls

    Winner: the boys team

    WATER BALLOONS (SUN)

    5 years and younger: first place, Tinsley C., 5, and Alijah Y., 5, Mission; second place, Lydia H., 4, Merriam, and Unique M., 5, Lenexa; third place, Lucy Y., 5, and parent, Overland Park.

    6 to 11 years: first place, Brooklyn M., 10, and parent, Lenexa; second place, Maclain C., 9, and Hannah, Olathe; third place, Daniel, 8, Shawnee, and Greyson, 8, Roeland Park.

    12 years and older: first place, Andre, 12, Lincoln, Neb., and Coleen H., 10, Lenexa; second place, Ellie R., 15, Shawnee, and Maya A., 10, Lenexa; third place, Drew H., 12, Lenexa, and Jackson B., 16, Shawnee.

    TURTLE RACE (All ages)

    First place, Zanna, 11, and with Violet, Leawood; second place, Steff, 14, with Diamond, Leawood; third place, Breckon, 6, with The Law, Shawnee

    www.GoodStartsHere.org